8/ΘΕΣΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΠΑΤΡΑΣ

2/ΘΕΣΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΑΣ

ΠΕΙΡΑ (μα) ΤΙΚΟ ΚΑΡΑΒΙ

το περιοδικό μας

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ | ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ |ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ    |ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ OLPC | ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ  |ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ|

Διθέσιο Σχολείο

Ένας τύπος Σχολείου της Ελληνικής υπαίθρου που όλο και περισσότερο υποχωρεί. Η ανάγκη όμως εκπαίδευσης των φοιτητών και η αγάπη των μαθητών μας, κρατά το Σχολείο μας στη ζωή και μάλιστα χωρίς ούτε μια θέση μαθητή κενή.  Καμία φορά, δάσκαλοι και μαθητές  νομίζουμε ότι μοιάζουμε με εκείνο το γαλατικό χωριό που αντιστέκεται ακόμη και θα αντιστέκεται ....... .

Μόνο που εκείνοι έχουν  μαγικό ζωμό ενώ εμείς όχι.

Ή μήπως...

Αναζητήστε πληροφορίες για τα Ολιγοθέσια Σχολεία ΕΔΩ

Επιλογή Προτύπων Πειραματικών Σχολείων

Μετά από την αξιολόγηση από τη Διοικούσα Επιτροπή Προτύπων Πειραματικών Σχολείων το Σχολείο μας χαρακτηρίστηκε ως Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στην κατηγορία του. Έτσι μπορούμε να συνεχίσουμε την πορεία που χρόνια τώρα ακολουθούμε  μαζί με τους γονείς και τους μαθητές μας

Αριστεία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση 2011 - Βράβευση

Το έργο της Φωτεινής Μάνη και του Αναστάσιου Δρογγίτη

«ΟΙ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟ ΟΛΙΓΟΘΕΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ -Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΧΟ1 OLPC ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ -ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΙΚΑΔΕ)»

που πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας το σχολικό έτος 2009-2010 επιλέχτηκε προς βράβευση από την Κεντρική Επιτροπή Αξιολόγησης του 'Θεσμού αριστείας και ανάδειξης καλών πρακτικών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση" που θέσπισε το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Δείτε το νομοσχέδιο για τα Πρότυπα - Πειραματικά Σχολεία